Televize a sportovní dresy: Jak obrazovka přepsala pravidla hry

24.07.2024

Hodit do tašky tričko, kraťasy, tenisky a vyrazit do posilovny, zaběhat si do parku, projet se na kole, případně si s kamarády zahrát fotbálek nebo volejbal. Každý z nás si něco takového asi umí představit. Přitom se těšíme na nadcházející olympiádu, abychom se stali svědky pozoruhodných sportovních výkonů profesionálních sportovců. Koho by napadlo, že sport jako zábava nebo dokonce profese je otázkou možná jen několika posledních desetiletí. A že i to obyčejné tričko a s ním vlastně kompletní sportovní oblečení je vynález poměrně nedávné historie.

Dalo by se namítnout, že samotná olympijská myšlenka je stará skoro dva a půl tisíce let, tak i vývoj sportovních úborů musí sahat hluboko do kalendáře. Jenže pokud bychom se vrátili do roku 776 př. n. l. do starořecké Olympie na první sportovní hry, nenašli bychom tu, ani dál v průběhu času, žádné profesionální sportovce, ale vojáky, řemeslníky, obchodníky. Svobodné Řeky, kteří během dne posilovali těla jen fyzickou prací. Možná bychom viděli i pár urozených, kteří snad měli čas na pravý sportovní trénink, pravidla pro oblékání byla ale pro všechny stejná a stejně jednoduchá – sportovci soutěžili nazí, aby dokonale vynikla jejich fyzická krása. Róby oblékali jen na přednes básní, protože hry byly oslavou nejen těla, ale i ducha.

Televize a zrod barevných dresů

Po obnovení olympijské myšlenky v roce 1896 v Aténách se ale zvyklosti přeci jen trochu změnily a dnešní sportovci jistě ocení, že před nástupem do letadla už nemusí biflovat poslední řádky žádné velkolepé ódy a před přesunem na trať nebo hřiště na sebe můžou i něco málo hodit Jenže nenechme se mýlit – doba jednotných národních nebo klubových dresů to zdaleka nebyla. V 19. a na počátku 20. století si zpravidla sportovci vystačili s pohodlným domácím oblečením, na které si ručně našívali startovní čísla. I u týmových sportů se v té době barevné rozlišování dresů neřešilo. Na malých stadionech se hráči i fanoušci bez problémů poznali, takže dresy nebyly nutné.

Nutnost přijít s inovací si vyžádal až nástup zdánlivě nesouvisející technické novinky – televize. Zpočátku černobílý obraz s mizerným rozlišením představoval totiž zásadní problém sportovních přenosů. A tak se začaly rodit výrazně odlišné dresy v zářivých klubových barvách, protože decentní pastelové tóny by nebyly k rozeznání nejen na černobílých, ale ani na prvních televizorech barevných.

Funkční materiály dobývají svět

Sportovcům tak vlastně přibyla jedna vrstva oblečení, která postupně přebírala řadu praktických funkcí. Doba si žádala oblékat sportovce nejen rozeznatelně, ale taky účelně. Postupně se zvyšovaly požadavky na pružnost, prodyšnost, lehkost i rychlý odvod potu. Těžká bavlněná trička nebo vlněné úplety a mikiny přestávaly stačit. Postupně od 30. do 60. let 20. století začala do sportu pronikat nově vyvinutá syntetická vlákna jako nylon, polyester, elastan (také nazývaný spandex nebo lycra). Ukázalo se, že syntetické tkaniny jsou ideální pro sportovní dresy díky své elasticitě a odolnosti proti roztržení, přestože první dresy ze umělých vláken byly na nošení dost nepohodlné, především z hlediska odvodu potu.

Dnešní design sportovního dresu je příkladem rovnováhy mezi vizuální atraktivitou a technickými požadavky. Dokonalé oblečení dobře odvádí pot, a dokonce je odolné i vůči zápachu. Technologický pokrok také umožnil udržitelnější výrobu, která má menší dopad na životní prostředí díky použití recyklovaných materiálů a přírodních barviv. A zdá se, že vývoj se nezastavuje, ale naopak nabírá pořádné obrátky. Objevují se materiály, které se přizpůsobují okolnímu prostředí, reagují na teplotu, či vlhkost vzduchu, jsou osazeny čipy monitorujícími aktivitu sportovce, mikrokamerami mapujícími třeba i dodržování pravidel. Futurologické předpovědi se stávají skutečností.

Sportovní dres, tričko, oblečení z moderních materiálů se tak díky své funkčnosti a praktičnosti stávají nejen praktickými pomůckami sportovců a fanouškovským artefaktem vyjadřujícím loajalitu k týmu, ale logicky pronikají i do výbavy každého, kdo si jde třeba jen po ránu zaběhat a nemá v úmyslu svým outfitem napodobit sportovce na prvních olympiádách. Tričko s kamerami u nás sice zatím nenajdete, ale přesto jak a z čeho vybírat nebylo nikdy jednodušší.

Potisk sportovních triček vyhotovíme na zakázku, přičemž vhodnou variantu navrhneme dle vašich požadavků. Vybírat můžete z dámských i pánských funkčních triček. Pokud si nejste jisti, jaký typ potisku nebo design zvolit, rádi vám s rozhodováním a výběrem pomůžeme. 

Vybrat si můžete z naší nabídky funkčních triček:

 

Kategorie